Jeszcze do niedawna głównie Photoshop był darmowy programem, najczęściej stosowanym do darmowej obróbki zdjęć, z którego niezwykle chętnie korzystali amatorzy fotografii (głównie dlatego, że korzystanie z programu jest darmowe, a ponadto stosunkowo proste). Poza Photoshopem, jakie są jeszcze najlepsze programy do obróbki zdjęć, z których można śmiało korzystać bez konieczności ponoszenia z tego tytułu dodatkowych opłat?
Google Nik Collection
W przypadku tego programu licencja jest całkowicie bezpłatna, pod warunkiem jednak, że program nie jest wykorzystywany do celów komercyjnych. Program jest dostępny w polskiej wersji językowej, przez co jest znacznie bardziej przystępny i czytelny w korzystaniu. Google Nik Collection pracuje jednak wyłącznie na systemach operacyjnych takich jak Windows oraz MacOs X. Program, a właściwie bardzo szeroki zestaw wtyczek pozwala nie tylko na poprawę jakości zdjęć, ale również o na dodanie do nich rozmaitych efektów wizualnych. Co prawda początkowo korzystanie z takich wtyczek było odpłatne, jednak na szczęście dość szybko zrezygnowano z pobierania opłat za korzystanie z możliwości przerabiania własnych amatorskich zdjęć z wykorzystaniem Google Nik Collection. Ze względu na swoje liczne możliwości, jest to oprogramowanie mające znacznie więcej ciekawych możliwości niż popularny dotychczas Photoshop.
Pollarr Photo Edition
Aby korzystanie z Pollarr Photo Edition było możliwe, konieczne jest włączenie w swojej przeglądarce wtyczki Adobe Flash. Jest to bowiem wersja oprogramowania dostępna online, przy pomocy której możliwe jest przerabianie zdjęć. Pod wieloma względami Pollarr Photo Edition znacznie różni się do klasycznych programów, powszechnie znanych i stosowanych do obróbki zdjęć. Ze względu jednak na bardzo dużą ilość funkcji, często niestety zdarza się, że Pollarr Photo Edition sprawia wiele trudności amatorom, którzy dotychczas nie mieli wcale bardzo styczności z programami do obróbki zdjęć albo ich styczność była bardzo niewielka. Choć ilość możliwości jest w tym przypadku bardzo duża, to jednak sprawdzać się w tym przypadku może doskonale powiedzenie mówiące o tym, że trening czyni mistrza.
Fotor
Fotor w wersji darmowej jest edytorem do zdjęć dostępnym w formie aplikacji desktopowej (zarówno przeglądarkowej, jak i mobilnej). Darmowa wersja oprogramowania ma do zaoferowania użytkownikom trzy moduły:
- edycji,
- tworzenia kolaży,
- wsadowego przetwarzania zdjęć.
Photoscape X Pro
Photoscape już od bardzo wielu lat stanęło jeden z najpopularniejszych i najczęściej stosownych programów przeznaczonych do obróbki zdjęć. W tym przypadku w darmowej komercyjnej licencji dostępny jest darmowy triial. Program działa najlepiej w systemach takich jak Windows czy MAC OS X 10.8 (a także w zdecydowanie nowszych wersjach). Photoscape, póki co dostępny jest jedynie w angielskiej wersji językowej. Amatorzy obróbki zdjęć w tym przypadku najchętniej korzystają z możliwości takich jak:
- regulacja jasności,
- regulacja kolorów,
- modyfikacja światła i cienia,
- usuwanie nieestetycznego zamglenia z fotografii,
- wyostrzanie (z wykorzystaniem do tego celu specjalnej maski wyostrzającej),
- redukcja szumu,
- retusz portretu.
Photoscape stanowi jeden z lepszych przykładów udowadniających to, że możliwe jest doskonałe przeniesienie dowolnego programu ze standardowym interfejsem na platformę UWP.
Autodesk Pixlr Edition
Zastosowanie tego sposobu obrabiania fotografii wymaga posiadania systemu Adobe Flash. Program dostępny jest w polskiej wersji językowej, dzięki czemu jest zdecydowanie bardziej przyjazny a szerszego grona odbiorców. Jest to program bardzo prosty w obsłudze, gdyż jak twierdzą jego użytkownicy w bardzo wielu aspektach przypomina on bardzo dobrze znanego Photoshopa (co prawda w dość uproszczonej wersji, co jednak nie ma zbytnio wpływu na efekty końcowe procesów modyfikacyjnych zdjęć. Aplikacja daje swoim użytkownikom wiele możliwości dotyczących zarówno samego obrabiania zdjęć, jak i tworzenia różnego rodzaju obrazów całkowicie od podstaw.