Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Niepotrzebna elektronika – co z nią zrobić?

Poradnik Data publikacji - 7 sierpnia 2022 Autor - Pliksy.pl
Niepotrzebna elektronika

Sprzęty elektroniczne, które nie są już sprawne lub nie są potrzebne, można przekazać w różne miejsca. Co z nimi zrobić? Sprawdź poradnik!

Urządzeń elektronicznych oraz elektrycznych nie powinno się wyrzucać do normalnego kosza na śmieci. Wynika to z zawartości różnych pierwiastków, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego, a także możliwości recyklingu wielu ich części. Do dyspozycji są zatem różne rozwiązania – oddanie elektroniki do punktów je zbioru, ale również skup elektroniki. Co wybrać?

Gdzie można oddać elektronikę?

Elektronikę można przekazać do wielu punktów zajmujących się jej odbiorem. Jak łatwo się jej pozbyć?

Aktualnie w każdej gminie i mieście działają PSZOK-i, czyli punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. To właśnie tam można oddać niepotrzebne odpady, w tym również sprzęty elektroniczne i elektryczne. Punkty te przyjmują je bezpłatnie, ale w wybranych godzinach, co może być utrudnieniem. Sprzęt trzeba też dostarczyć samodzielnie.

Alternatywą są zbiórki organizowane przez gminy i miasta, w ramach których sprzęty odbierane są spod posesji. Minusem jest jednak czas oczekiwania na termin, ponieważ zwykle takie zbiórki odbywają się 1-2 razy do roku.

Można również zdecydować się na oddanie elektroniki podczas różnych eventów, na przykład w trakcie pikników ekologicznych. Sprzęty przyjmują również sklepy sprzedające elektronikę – można wtedy oddać w nich większe urządzenia przy okazji zakupu nowych, a mniejsze w trakcie wizyty w sklepie.

Skup elektroniki – kiedy warto z niego skorzystać?

Alternatywą dla nieodpłatnego przekazania sprzętu jest skup elektroniki. W tym przypadku można nie tylko pozbyć się niepotrzebnych już rzeczy, ale również na tym zarobić.

Skup elektroniki może odkupić od swoich klientów różne rodzaje sprzętów, na przykład mogą być to:

  • telefony komórkowe
  • komputery
  • części komputerowe
  • sprzęty RTV

Oczywiście, jest to tylko wybrany zakres urządzeń, jakie można sprzedać w skupie, ponieważ bardzo często skup elektroniki może odkupić też innego rodzaju sprzęty, które przedstawiają sobą odpowiednią wartość.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że skup elektroniki nie będzie mógł odkupić każdego rodzaju urządzenia. Jest ono zatem wyceniane i na tej podstawie przygotowuje się ofertę. Sprzęty nowsze, z wyposażeniem dodatkowym jak opakowania czy akcesoria osiągają wyższą wartość niż te niesprawne, zniszczone.

Jak sprzedać sprzęt w skupie elektroniki?

Aby sprzedać sprzęt w skupie elektroniki, trzeba przede wszystkim wybrać odpowiedni punkt prowadzący takie usługi. Obecnie jest to możliwe w internecie. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, by dowiedzieć się, czy w okolicy działa jakiś stacjonarny skup elektroniki.

Można też zdecydować się na skup elektroniki działający na odległość. W tym przypadku urządzenie przesyła się do skupu. Wiele skupów organizuje również odbiór urządzeń przez kuriera czy paczkomaty.

Gdy zatem w domu czy w firmie zalega elektronika, w takim przypadku warto pomyśleć o skorzystaniu ze skupu. Dzięki niemu można pozbyć się sprzętu i dodatkowo dorobić!

Profesjonalna drukarnia reklamowa

Pliksy.pl

Doradzamy w kwestiach związanych z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, usługami internetowymi i ogólnie branżą IT. Podpowiadamy jakie programy warto zainstalować na domowym komputerze oraz w jaki sprzęt warto zainwestować. Pomagamy bezpiecznie poruszać się po internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?