Choć wiele osób podchodzi z dużą ostrożnością do sprzętu poleasingowego, laptopy pojawiające się po leasingu na rynku wtórnym cieszą się sporym zainteresowaniem. Warto więc zadać sobie pytanie o to, z jakim sprzętem mamy do czynienia w rzeczywistości, a co za tym idzie – czy inwestowanie we wspomniany sprzęt jest opłacalne.
Leasing sprzętu i jego specyfika
Aby odpowiedzieć na pytanie o to, na ile atrakcyjny może być sprzęt poleasingowy, w pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie, czym jest właściwie leasing sprzętu. Firmy, które korzystają z takiego rozwiązania przeważnie opłacają raty leasingowe przez dwa lub trzy lata. Po zakończeniu leasingu mogą odkupić sprzęt, mogą jednak pozostawić go leasingodawcy i zdecydować się na skorzystanie z nowszego rozwiązania. Taka praktyka jest częściej spotykana. Laptopy poleasingowe zwykle charakteryzuje dobra jakość, nie można jednak zapominać o tym, że stawia się przed nimi bez porównania większe oczekiwania niż te, o jakich mówi się w kontekście sprzętu wykorzystywanego w domu.
Laptopy poleasingowe – przegląd zalet
Przygotowując się do zakupu laptopów poleasingowych warto pamiętać, że każde urządzenie ma swoją specyfikę. To, że w sprzedaży nie brakuje takich, które charakteryzują się solidnymi parametrami nie oznacza wcale, że każdy musi taki być. Przed zakupem warto więc zapoznać się ze specyfikacją konkretnego sprzętu. Dobrze jest także uważnie przeczytać umowę kupna-sprzedaży, aby dowiedzieć się, jak uregulowane są w niej kwestie związane z ewentualnym zwrotem i reklamacją sprzętu. Mając to wszystko na uwadze, warto zastanowić się nad zaletami, jakie posiada sprzęt poleasingowy, zwłaszcza że nie jest ich wcale mało.
Na pierwszy plan wysuwa się to, że obudowy w sprzęcie firmowym są zwykle produkowane z większą starannością niż te, które możemy spotkać w klasycznych laptopach. Umożliwia to ich dłuższe użytkowanie, sprawia też, że sprzęt poleasingowy jest mniej podatny na różnego rodzaju uszkodzenia. Także analiza matrycy większości poleasingowych laptopów może dać powody do zadowolenia. W sprzęcie tego typu dominują matryce matowe, nie tylko cieńsze, ale i gwarantujące znacznie lepsze kąty widzenia.
Na co uważać wybierając laptopy poleasingowe?
Oczywiście, sprzęt poleasingowy nie jest wolny od niedociągnięć. Tu na szczególną uwagę zasługują zainstalowane w nich baterie. Te są zwykle znacznie mniej wydajne niż baterie w typowych laptopach, bo przeważnie były intensywnie wykorzystywane w czasie leasingu. Kupując laptop po leasingu należy też pamiętać, że konieczne jest samodzielne zatroszczenie się o system operacyjny oraz inne programy, z których chce się korzystać.