Drukarka atramentowa czy laserowa? Dokonujemy wyboru

Drukarka atramentowa czy laserowa? Dokonujemy wyboru

Drukarki to dziś obowiązkowe wyposażenie każdego biura i niemal każdego domu. Wykorzystywane do różnych celów znacznie ułatwiają wykonywanie codziennych prac biurowych i usprawniają życie poza biurem. W domach drukarki wykorzystuje się zarówno do wydruku ważnych dokumentów, rodzinnych zdjęć, jak i obrazków i malowanek dla dzieci. Zakres ich zastosowania jest więc ogromny.

Pomimo powszechnej cyfryzacji i przeniesienia wielu formularzy oraz dokumentów do rzeczywistości wirtualnej, nadal w wielu przypadkach konieczne jest wykonywanie wydruków. Należy wtedy dokonać wyboru pomiędzy drukarką atramentową a laserową. Wybór ten nie zawsze jest oczywisty, zwłaszcza dla osoby, która o różnicach pomiędzy poszczególnymi modelami wie stosunkowo niewiele. Kluczowe kwestie, które należy wtedy uwzględnić, to przeznaczenie drukarki (rodzaj wydruków), ilość wydruków oraz koszt eksploatacji. Dopasowując urządzenie do własnych potrzeb, sprawimy, że posłuży nam długo i spełni oczekiwania użytkowników.

Które urządzenie jest lepsze?

Niekiedy spotykamy się z opinią, że drukarki laserowe są zdecydowanie lepsze od atramentowych. Zwolennicy tego twierdzenia przytaczają takie argumenty jak szybkość wydruku. Należy jednak wziąć pod uwagę, że oczekiwania użytkowników mogą się bardzo różnić. W niektórych przypadkach znacznie większe znaczenie od szybkości wydruku będzie mieć jego jakość. Wszystko zależy więc od tego, jakie jest podstawowe przeznaczenie drukarki.

Szybkość wydruku nie będzie miała na przykład tak dużego znaczenia w przypadku większości drukarek wykorzystywanych na użytek domowy. Zazwyczaj nie wpłynie też negatywnie na jakość pracy tam, gdzie urządzenia biurowe użytkowane są sporadycznie, a ilość drukowanych dokumentów niewielka.

Przekonanie o tym, że drukarki laserowe są znacznie szybsze od atramentowych, można już potraktować jako pieśń przeszłości. Obecnie bowiem na rynku dostępnych jest wiele urządzeń z obu kategorii, które wyróżniają się wyjątkową szybkością pracy. Wszystko zależy więc od modelu, jaki wybierzemy.

Pamiętajmy też o tym, że przy wyborze konkretnego urządzenia warto od razu sprawdzić koszt materiałów eksploatacyjnych. Może się bowiem okazać, że stosunkowo niedroga drukarka będzie wymagała do pracy kosztownych materiałów. Taka inwestycja nie zawsze jest opłacalna.

Przed zakupem drukarki i wyborem konkretnego modelu warto określić swoje względem niego  oczekiwania oraz ustalić, jakie zadania przydzielimy do tego urządzenia. Pomoże to w dokonaniu właściwego wyboru. Pomocne może okazać się odwiedzenie sklepu z drukarkami, w którym znajdziemy zarówno modele laserowe, jak i atramentowe. Przykładem takiego sklepu jest AkcesoriaMarket.pl. Duży wybór różnych modeli i opis ich funkcji da ogólny pogląd na to, czego możemy od takich urządzeń oczekiwać.

Największe wady i zalety urządzeń

Nietrudno wyciągnąć z tego wniosek, że zarówno jedne, jak i drugie urządzenia mają swoje mocne i słabe strony. Jakie są ich wady i zalety? Najważniejsze z nich postaraliśmy się zebrać dla Was poniżej.

Drukarki atramentowe

Drukarki atramentowe pojawiły się na rynku wcześniej od laserowych. Być może stąd wynika ogólne przekonanie na temat ich nieco gorszej jakości. Rzeczywiście starsze modele mogą charakteryzować się głośną pracą i stosunkowo wolnym działaniem. Nie dotyczy to jednak urządzeń nowszych, które zazwyczaj dorównują już pod tym względem urządzeniom laserowym. Warto też zwrócić uwagę, że koszt materiałów eksploatacyjnych do kolorowych drukarek atramentowych może być znaczny. Z kolei tańsze zamienniki zazwyczaj nie gwarantują satysfakcjonującej jakości. Drukarki atramentowe nadal jednak są nieco tańsze od laserowych, choć – warto to zaznaczyć – w obu przypadkach cena zależy przede wszystkim od konkretnego modelu i jego możliwości. Drukarki atramentowe są zdecydowanie częściej wybierane przez osoby, które już na wstępnie są w stanie określić, że drukowane będą przede wszystkim zdjęcia.

Drukarki laserowe

Z kolei drukarki laserowe są zwykle droższe od atramentowych. Ich zaletą jest natomiast szybkość wydruku, co wykorzystuje się między innymi w wielu biurach i firmach. Standardowe modele nie dają zazwyczaj możliwości drukowania w kolorze. Jednak w pracy biurowej, gdzie wydruk kolorowy nie jest potrzebny, sprawdzają się doskonale.

Ze względu na szybki wydruk większość drukarek laserowych cechuje się większą od modeli atramentowych wydajnością. Zaletą są też stosunkowo niskie koszty eksploatacji, przy zachowaniu dobrej jakości drukowanych dokumentów.

Przy wyborze drukarki laserowej lub atramentowej każdy z nas będzie kierować się zupełnie innymi kryteriami. Wszystko zależy bowiem od zapotrzebowania na wydruki oraz ich rodzaju. Nie ma zatem uniwersalnego rozwiązania, które zadowoli każdego kupującego. W każdym przypadku warto zastosować indywidualne podejście.