Często zdarza się nam usunąć jakiś plik, a potem zorientować się dopiero, że usunęliśmy to, co chcieliśmy zachować. Co wtedy robić? Jak odzyskać usunięte pliki z komputera? Wszystko zależy od metody usunięcia oraz czasu, jaki minął od tego zdarzenia.
Kosz
Zazwyczaj usunięte pliki znajdują się w specjalnym miejscu zwanym Koszem. Pozwala on na przywrócenie usuniętych elementów (plików, folderów, skrótów) w to samo miejsce, z którego zostały usunięte. Wystarczy otworzyć Kosz, kliknąć prawym przyciskiem myszy na pliku, który został przypadkowo usunięty i wybrać opcję „Przywróć”. Można też np. przeciągnąć z niego usunięty plik w jakiekolwiek miejsce na komputerze, chociażby na Pulpit.
Trwałe usunięcie
Inaczej sprawa wygląda w przypadku tzw. trwałego usunięcia. Jeśli usunięty przez nas element nie znajduje się w Koszu, to znaczy, że został on usunięty na dobre. Mogło się tak stać ze względu na ustawienie opcji „Nie przenoś plików do Kosza. Usuń pliki natychmiast”. W takim wypadku warto od razu zabezpieczyć się na przyszłość przed podobnym wypadkiem. Klikamy zatem prawym przyciskiem ikonę Kosza na Pulpicie i wybieramy pozycję „Właściwości”. Następnie ustawiamy opcję „Rozmiar niestandardowy”, dzięki czemu usuwane pliki będą odtąd lądować w Koszu. Trwałe usunięcie mogło też nastąpić na skutek użycia kombinacji klawiszy Shift+Delete — powoduje ona jednorazowo trwałe usunięcie wybranego elementu.
Odzyskiwanie danych
jeśli więc naszego pliku nie da się już znaleźć w Koszu, trzeba skorzystać z innego rozwiązania. Ale jak odzyskać usunięte pliki z komputera? Jeżeli zareagujemy od razu, będziemy mieć większe szanse na jego odzyskanie. Dzieje się tak, ponieważ system nie usuwa od razu plików, lecz zostawia je do czasu, aż zajdzie potrzeba użycia miejsca, które one zajmują do zapisu innych plików.
Wówczas z pomocą programu do odzyskiwania danych możemy łatwo odzyskać usunięty plik. Najlepiej jednak — oczywiście, jeśli mamy taką możliwość — podpiąć dysk, z którego został usunięty plik pod inny komputer i tam próbować go odzyskać. Dzięki temu unikniemy właśnie sytuacji, w której system zastąpi usunięty plik innym.
Popularne programy
Jest kilka propozycji narzędzi służących do odzyskiwania danych. W większości przypadków wystarczający będzie darmowy produkt firmy Piriform Ltd. — Recuva. Po jego zainstalowaniu i uruchomieniu kreator poprowadzi nas przez proces odzyskiwania danych. Najpierw podajemy rodzaj danych, jaki chcemy odzyskać, aby zawęzić pole poszukiwań. Następnie wskazujemy dysk, z którego został usunięty poszukiwany przez nas plik. Na koniec możemy jeszcze zażądać, aby program wykonał dokładne, głębokie skanowanie. Na początek jednak warto nie zaznaczać tej opcji, aby skrócić proces poszukiwań (można jej użyć przy ponownym szukaniu). Pozostaje tylko kliknąć przycisk „Start” i czekać na efekty pracy programu Recuva. Jeśli po zakończeniu jego poszukiwań znajdziemy na liście nasz przypadkowo usunięty plik, zaznaczamy go, klikamy „Odzyskaj” i wskazujemy miejsce (koniecznie na innym dysku!), w którym ma on zostać zapisany. Jeśli jednak nie udało się znaleźć naszego pliku, możemy ponowić skanowanie, zaznaczając przy tym opcję „Włącz głębokie skanowanie”.
Jednym z dobrych narzędzi jest także Undelete 360. Posiada on co prawda mniej opcji, jednak nie powoduje mniejszej funkcjonalności. Jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze. Wystarczy kliknąć „Szukaj” w lewym górnym rogu okienka aplikacji, wskazać dysk, na którym mają się odbyć poszukiwania, poczekać aż załaduje się lista znalezionych plików. Wówczas zaznaczamy interesujący nas plik i klikamy „Odzyskaj”.
Programy te poradzą sobie z odzyskaniem niedawno usuniętych plików.
Lepsza skuteczność
Jeśli wyżej podane sposoby nie przyniosą spodziewanych efektów, można spróbować jeszcze znaleźć nasz plik za pomocą któregoś z płatnych programów, jak na przykład Iso Buster Pro. Już jego darmową wersję cechuje duża skuteczność. To narzędzie daje możliwość dotarcia do bardziej nieczytelnych danych — zatem szczególnie może się przydać, jeśli istnieje ryzyko, że na miejscu naszego pliku został już zapisany inny.