Jak sprawdzić moje IP? Kilka porad

Jak sprawdzić moje IP? Kilka porad

Na pewno zastanawiał się ktoś jak to się dzieje, że wszystkie sprzęty takie jak na przykład drukarka w biurze, smartfon, komputer, inteligentny telewizor mogą się ze sobą komunikować. Żeby ich komunikacja mogła się odbywać muszą one posiadać swoje adresy IP. Adres IP jest to identyfikator każdego z tych urządzeń. Jak sprawdzić moje IP?

Parę informacji o adresie IP

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, adres IP jest to identyfikator sieciowy danego urządzenia. Dzięki niemu można rozpoznać się w każdej sieci np. globalnej, domowej. Adres IP nie identyfikuję żadnego urządzenia i może się zmieniać. Jednak istotne jest to, że adresu IP nie mogą mieć w tym samym czasie 2 urządzenia. Stały adres IP przypisuję się zazwyczaj urządzeniom, które działają cały czas, jak na przykład drukarka w biurze.
Adres IP można również podzielić na adres prywatny i publiczny. Jeśli ktoś posiada adres publiczny to każdy może go zidentyfikować w internecie, jeśli natomiast chodzi o adres prywatny to może on być identyfikowany tylko dla sprzętów w tej samej sieci mniejszej, np. w domu.

Jak sprawdzić moje IP

Wiersz poleceń

Jak sprawdzić moje IPAdres IP komputera można sprawdzić dzięki konsoli cmd lub jak ktoś woli poprzez wiersz poleceń. Sprawdzanie to jest bardzo proste i nie wymaga zaawansowanej wiedzy na temat komputera. W celu sprawdzenia adresu IP należy kliknąć start i w wyszukiwarkę wpisać „cmd” lub „wiersz poleceń”, następnie w niego wejść. Następnie w konsoli należy wpisać „ipconfig”, następnie wyskoczy bardzo sporo informacji o sieci. Obok wytłuszczonego napisu „Adres Ipv4″ znajduję się adres IP, który w tym momencie jest przypisany jak identyfikator sieciowy urządzenia.

Powyższa instrukcja sprawdza się w przypadku systemu operacyjnego Windows, jeśli natomiast ktoś posiada Linux to musi wejść w „Terminal”, wpisać „ifconfig” i wyszukać informację „inet addr” przy kategorii „eth0”.

Panel ustawień karty sieciowej

Znalezienie adresu IP poprzez panel ustawień karty sieciowej może wydawać się trochę trudniejszym sposobem, jednak także można to prosto i szybko wykonać. W tym celu należy wejść w „centrum sieci i udostępniania”, a następnie po lewej stronie pojawi się taki napis jak „zmień ustawienia karty sieciowej” i należy w niego kliknąć. Następnie prawym przyciskiem myszy na „połączenie lokalne”, następnie „właściwości”, potem „sieć” i na białym ekranie „protokół internetowy w wersji 4…”. Zaznaczamy go i klikamy poniżej w „Właściwości”.

Metoda ta pozwoli na odczytanie prywatnego adresu IP, jednak żeby to zrobić należy posiadać adres IP na stałe. Jeśli natomiast posiada ktoś zmienny adres IP to wówczas będzie zaznaczone pole „uzyskaj adres IP automatycznie”. Jeśli nie, to poniżej będzie znajdował się identyfikator liczbowy komputera.

Sprawdzanie adresu IP poprzez wyszukiwarkę

W tym celu należy wpisać w internet hasło „znajdź mój adres IP” i wejść w jakąś stronę. Jedyne o czym trzeba pamiętać w tym sposobie jest to, że ta operacja wyszuka jedynie adresy publiczne, jeśli ktoś będzie miał adres IP ustawiony jako prywatny, to niestety ale wyszukiwarka go nie znajdzie.

Uzyskanie adresu IP poprzez program

Uzyskanie adresu IP poprzez programJeśli ktoś chce uzyskać informację o wszystkich adres IP, które są podłączone do sieci to może skorzystać z programu. Przykładem takiego programu będzie „Advanced IP Scanner”. Jest on darmowy i żeby go pobrać wystarczy w wyszukiwarce wpisać jego nazwę. Po krótkiej instalacji będzie można zacząć z niego korzystać. Program pozwoli na znalezienie takich informacji jak adres IP, producent karty sieciowej oraz identyfikator MAC.

Podsumowując

Adres IP jest to identyfikator sieciowy przypisany do urządzenia. Istotny jest fakt, że w tym samym czasie nie może być takich samych adresów IP. Znaleźć adres IP można poprzez wiersz poleceń w komputerze z systemem Windows lub terminal w przypadku systemu Linux. Adres IP można również uzyskać poprzez panel ustawień karty sieciowe, a także poprzez wyszukiwarkę internetową. Istnieją również specjalne programy, które umożliwiają ustalenie adresów IP każdego urządzenia podłączonego do sieci.