Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Obsługa informatyczna firm – zakres i zalety. Kiedy warto z niej skorzystać?

Poradnik Data publikacji - 6 grudnia 2022 Autor - Pliksy.pl
informatyk

Twoja firma codziennie wykorzystuje sieci i komputery do pracy? W takim przypadku warto zadbać o profesjonalną obsługę informatyczną.

W wielu firmach obszar IT, czyli szeroko pojęty obszar informatyki ma kluczowe znaczenie dla działalności. Właśnie dlatego ważna jest w nich także obsługa informatyczna, dzięki której mogą one pracować efektywnie, sprawnie, bezpiecznie. W jaki sposób firma może uzyskać obsługę IT? 

Obsługa informatyczna firm – własny dział IT czy outsourcing?

Aktualnie obsługa informatyczna firm jest prowadzona na dwa sposoby, czyli odbywa się ona w ramach własnego działu IT albo też przez usługę outsourcingową, która prowadzona jest przez firmę zewnętrzną.

Własny dział IT w firmie, również tworzony przez jednego informatyka, może być sporym wydatkiem. Właśnie dlatego własna obsługa informatyczna w firmach jest spotykana głównie w przypadku tych większych, które mogą pozwolić sobie na nią pod kątem finansowym.

Firmy zaliczane do sektora MŚP, czyli firmy w skali mikro, małe oraz średnie coraz częściej decydują się dzisiaj na outsourcing IT. W tym przypadku obsługa informatyczna prowadzona jest przez firmę zewnętrzną, która posiada odpowiednie przygotowanie w tym zakresie i może zapewnić swoim klientom fachowe wsparcie. To zatem sposób, ab ograniczyć wydatki, jednak stale korzystać z pomocy doświadczonych informatyków.

Na czym polega obsługa informatyczna firm?

Obsługa informatyczna firm prowadzona jako outsourcing jest obsługą obejmującą konkretne rodzaje usług świadczonych w kilku formach – przez internet, telefon oraz osobiście.

Najczęściej firmy zewnętrzne, które prowadzą obsługę informatyczną, zapewniają ją w paru wariantach pod kątem zakresu obsług. Wykorzystywane są wtedy tak zwane pakiety IT, w ramach których można skorzystać z określonych typów usług. Określają one również czas dostępu do pomocy oraz liczbę godzin pomocy w pakiecie.

Firma, która decyduje się na taką obsługę, może zatem otrzymać wsparcie w różnych formach, gdy jest ono konieczne. W tym celu wystarczy jedynie skontaktować się z firmą, by zgłosić problem, na przykład przez formularz internetowy lub przez telefon.

Kto świadczy obsługę informatyczną firm?

Aktualnie na rynku działa wiele firm, w których dostępna jest obsługa informatyczna dla klientów biznesowych. Warto wić przed skorzystaniem z takiego wsparcia prześledzić dostępne opcje i porównać je ze sobą.

W Warszawie takie usługi dla firm w sektorze MŚP zapewnia itcenter.pl – dostawca usług i rozwiązań informatycznych z wieloletnim doświadczeniem.

Obsługa informatyczna firm – zakres usług

W ramach obsługi informatycznej firm przedsiębiorcy mogą otrzymać bardzo szerokie wsparcie, również dopasowane indywidualnie do ich potrzeb.

Dostępne w tym zakresie usługi to między innymi:

 • zakładanie sieci informatycznych
 • administracja sieciami informatycznymi
 • naprawa usterek sprzętowych
 • instalacja programów
 • pomoc w razie problemów z oprogramowaniem
 • przygotowanie polityki bezpieczeństwa
 • tworzenie backupów
 • ochrona przed atakami z internetu
 • szkolenia pracowników
 • doradztwo informatyczne
 • help desk prowadzony przez internet, telefon
 • reprezentacja firmy

Szeroka gama dostępnych usług powoduje, że firma, która prowadzi obsługę informatyczną, może praktycznie zastąpić dział IT i przejąć na siebie wszystkie jego obowiązki.

Jakie korzyści ma obsługa informatyczna firm?

Przede wszystkim obsługa informatyczna firm to dla zlecającej go firmy bardzo dobry wybór pod kątem bezpieczeństwa obszaru IT. Może ona wtedy otrzymać kompleksowe wsparcie, które obejmuje wiele czynności skupionych na sprawnym i niezawodnym działaniu urządzeń i oprogramowania, a także uzyskać błyskawiczną pomoc w razie awarii.

Jednocześnie obsługa informatyczna nie jest powiązana z wysokimi kosztami. W tym przypadku ceny zależne są głównie od wybranego pakietu usług i są one znacznie niższe niż tworzenie stanowiska dla informatyka. Jednocześnie firma prowadząca taką obsługę daje klientom znacznie szersze wsparcie IT.

Tak liczne zalety powodują, że obsługa informatyczna firm może być dobrym wyborem dla wielu firm w sektorze MŚP.

Profesjonalna drukarnia reklamowa

Pliksy.pl

Doradzamy w kwestiach związanych z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, usługami internetowymi i ogólnie branżą IT. Podpowiadamy jakie programy warto zainstalować na domowym komputerze oraz w jaki sprzęt warto zainwestować. Pomagamy bezpiecznie poruszać się po internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?