Strona główna
Komputery
Tutaj jesteś

Jak radzić sobie z brakiem głosu w komputerze

Komputery Data publikacji - 1 kwietnia 2019 Autor - Pliksy.pl
Jak radzić sobie z brakiem głosu w komputerze

Komputery są jednym z podstawowych akcesoriów w naszym życiu codziennym. Mogą służyć nam zarówno do celów pracowniczych, np. przy wypełnianiu formularzu, realizacji dokumentów, księgowaniu faktur, jak i np. przy grach w wolnych chwilach, oglądaniu filmów i rozgrywek sportowych, a także słuchaniu muzyki. Ciężko sobie wyobrazić, jak wyglądałaby nasza egzystencja bez tych maszyn. Wybór właściwego laptopa, czy komputera stacjonarnego zazwyczaj wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Nie jest to łatwa i tania inwestycja. Tym bardziej że ma nam służyć na lata, a nie tylko w danej chwili. Dlatego tak ważne jest, aby dopasować do swoich potrzeb sprzęt jak najlepszy jakościowo o bogatej grafice i wysokiej wydajności dźwięku. Istotne są także kwestie energooszczędności, a także funkcjonalności oraz kosztów napraw. Wizyta w serwisie najczęściej jest droga, dlatego tym bardziej trzeba zabezpieczyć się na wypadek niepożądanych efektów. Takim nieszczęśliwym przypadkiem może być brak dźwięku w komputerze. Warto przygotować się na taką okoliczność i zastanowić – co zrobić?

Jak radzić sobie z brakiem głosu w komputerze?

Pierwsza myśl to oczywiście wezwania informatyka/specjalisty, który pomoże zaradzić problemowi. Jednak zanim to nastąpi, często próbujemy sami, nawet jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy na dany temat.
Pierwszym odruchem – co wydaje się naturalne – jest sprawdzenie, czy wszystkie kable od głośników i słuchawek są prawidłowo podłączone do komputera. Aby tego dokonać, należy sprawdzić połączenia tych urządzeń przy luźnych odcinkach kabli albo przy wtyczkach. Do sprawdzenia wypada także przeanalizować poziomy zasilania i głośności. Zaleca się zwiększenie regulatorów głośności do maksimum.

Brak głosu w laptopie/komputerzeJeżeli jednak głośniki mają swoje kontrole głośności, to nie trzeba ich weryfikować. Można również podłączyć sprzęt do innego portu USB.
Co się tyczy sprawdzenia samego komputera i jego poziomu głośności, można to zrobić za pomocą ikony głośnika, która znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu. Jeżeli jest przekreślona, to znaczy, że komputer jest wyciszony. Samo naciśnięcie na obrazek głośnika spowoduje, że będziemy mogli regulować głośność – być może na brak dźwięku w laptopie lub komputerze ma wpływ to, że poziom głośności jest na niskim poziomie? Jeżeli to nie pomaga lub wszystko jest w porządku, można sprawdzić także panel sterowania. Tam znajduje się pole „sprzęt i dźwięk”. Po otwarciu tej zawartości i przyciśnięciu na ikonę z napisem „dźwięk”, jesteśmy w stanie zweryfikować, czy wszystkie urządzenia są włączone.

Wyłączenie ulepszeń audio

Inną opcją jest wyłączenie ulepszeń audio – aby to zrobić, należy nacisnąć przycisk „Start”, a następnie wejść w „Dźwięk” i wybrać panel sterowania z dźwiękiem. Po wybraniu opcji „Odtwarzanie”, trzeba wybrać „urządzenie domyślne” oraz „właściwości”. Następnie powinno się wejść na kartę rozszerzenia, a tam powinno się zaznaczyć opcję „wyłącz wszystkie efekty dźwiękowe”. Wtedy można swobodnie spróbować jeszcze raz odtworzyć dźwięk. Zaleca się także spróbowanie różnych efektów audio – różni się to tym od poprzedniej sytuacji, że po wybraniu „właściwości”, trzeba wejść w kartę „zaawansowane” oraz wybrać „domyślny format”. Wtedy jest możliwość zmiany ustawienia. Po tej zmianie należy spróbować odtworzyć dźwięk ponownie.

Możemy również odinstalować i zainstalować ponownie sterowniki karty dźwiękowej albo je przeinstalować za pomocą odpowiednich programów. Do tego służy np. Softwarepatch Everest. Tam w zakładce „Multimedia” można znaleźć informacje na temat naszej karty dźwiękowej. Gdy już znamy nazwę producenta, to powinno się z jego strony internetowej pobrać odpowiednie sterowniki, a następnie po wejściu w „Start” oraz „właściwości”, mamy okazję, aby odnaleźć swój sprzęt. Trzeba więc otworzyć zakładkę „sprzęt” oraz „menadżer urządzeń”. Tam będziemy mogli zidentyfikować naszą kartę dźwiękową i zaktualizować sterownik. Wtedy dźwięk powinien zostać przywrócony do naszego laptopa lub komputera stacjonarnego.

Oczywiście należy pamiętać także, że różne systemy operacyjne i różnego rodzaju sprzęty mogą mieć odmienne wymagania. W przypadku systemu Windows 10 zaleca się zaktualizowanie systemu albo np. przywrócenie systemu do momentu z przeszłości.

Najlepsze praktyki konfigurowania nowego komputera – wszystko, co musisz zrobić

Pliksy.pl

Doradzamy w kwestiach związanych z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, usługami internetowymi i ogólnie branżą IT. Podpowiadamy jakie programy warto zainstalować na domowym komputerze oraz w jaki sprzęt warto zainwestować. Pomagamy bezpiecznie poruszać się po internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?