Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Czym jest komunikacja światłowodowa?

Poradnik Data publikacji - 15 sierpnia 2023 Autor - Pliksy.pl
komunikacja światłowodowa

Światłowód to przewód, w którym nośnikiem informacji jest sygnał świetlny o określonej częstotliwości. Dzięki temu można szybko przesyłać dane w ramach dostępu do Internetu, TV, a także połączeń telefonicznych.

Czym jest FTTX?

Kluczowym pojęciem umożliwiającym zrozumienie zasad budowy infrastruktury światłowodowej jest FTTX. Mianem tym określa się technologię umożliwiającą podłączenie centrali z odbiorcami indywidualnymi. Transmisja światłowodowa może dotrzeć do domu (FTTH), osiedlowej skrzynki rozdzielczej (FTTC), a także budynku (FTTB).

Oznacza to, że komunikacja światłowodowa może opierać się na różnych technologiach i zróżnicowanej infrastrukturze. W praktyce oznacza to dostęp do złącza o określonej przepustowości.

Charakterystyka transmisji światłowodowej

Światłowód to przewód optyczny, który ma ogromną przewagę nad kablem miedzianym. Sygnał mknie w nim z prędkością zbliżoną do prędkości światła. Co więcej, odbija się on od wewnętrznej powierzchni płaszcza, umożliwiając przesył danych na odległości dziesiątek, a nawet setek kilometrów.

Zdolność do całkowitego, wewnętrznego odbicia promienia światła wynika m.in. ze składu obydwu ośrodków.

  1. Rdzeń, czyli przezroczysty ośrodek, w którym biegnie sygnał, powstaje ze szkła połączonego z różnymi domieszkami (np. GeO2 + SiO2).

  2. Płaszcz, czyli zewnętrzna część światłowodu, powstaje najczęściej z czystego szkła, czyli SiO2.

Sprawna komunikacja światłowodowa wynika z różnic pomiędzy współczynnikami załamania dla płaszcza i rdzenia. Jego wartość dla płaszcza jest niższa niż dla rdzenia.

Jak przesyła się informację w światłowodach?

Podstawowymi elementami wchodzącymi w skład sieci światłowodowych są przewody optyczne jedno i wielomodowe. Te ostatnie składają się z wielu wiązek światła, których bliskie sąsiedztwo zwiększa ryzyko dyspersji światła i w konsekwencji – powstawania zakłóceń. Maksymalny zasięg transmisji w takim przewodzie wynosi kilka kilometrów. Światłowody w przemyśle często mają konstrukcję wielomodową, gdyż specyfika tych sieci zwykle nie wymaga prowadzenia przewodów na dużą odległość. Z kolei światłowody jednomodowe obsługują jedną wiązkę światła, ale za to umożliwiają transfer danych na odległość przekraczającą nawet 100 km.

Jaką szybkość osiągają poszczególne rodzaje sieci FTTX?

  • Sieć FTTC to rozwiązanie, w którym światłowód doprowadzony jest do szafy rozdzielczej. Przepustowość tego łącza to maksymalnie 80 Mb/s.

  • Sieć FTTB dociera do budynku, co przekłada się na mniejszą podatność na zakłócenia. Jej prędkość sięga do 1 Gb/s.

  • Sieć FTTH „dostarcza” światłowód wprost do mieszkania. Pomiary sieci światłowodowej wykazują przepustowość do 10 Gb/s.

W celu utrzymania maksymalnej sprawności i przepustowości sieci FTTX niezbędne są akcesoria światłowodowe. Ich produkcją zajmuje się firma Fujikura, która dostarcza na rynek najlepsze spawarki i urządzenia pomiarowe.

Najlepsze praktyki konfigurowania nowego komputera – wszystko, co musisz zrobić

Pliksy.pl

Doradzamy w kwestiach związanych z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, usługami internetowymi i ogólnie branżą IT. Podpowiadamy jakie programy warto zainstalować na domowym komputerze oraz w jaki sprzęt warto zainwestować. Pomagamy bezpiecznie poruszać się po internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?