Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Bezpieczne zakupy przez internet – Najważniejsze zasady

Internet Data publikacji - 21 marca 2019 Autor - Pliksy.pl
Bezpieczne zakupy przez internet - Najważniejsze zasady

Internet na stałe zagościł już nie tylko w polskim domach, ale i w świadomości wielu Polaków. Nie jest to już tylko świat informatyków, ludzi IT lub tzw. nerdów, a miejsce, gdzie równie doskonale odnajdują się również ludzi starszej daty lub całkowicie niezwiązani ze światem komputerów. Niestety w związku z tak dużym upowszechnieniem się sieci, wzrosło również zagrożenie, jakie towarzyszy jej użytkowaniu. Najbardziej jaskrawię widać to chociażby po wykonywaniu zakupów przez internet, które mogą zakończyć się w zupełnie inny sposób niż pomyślną finalizacją transakcji. Zakupy przez internet warto robić rozsądnie.

Ryzyko związane z zakupami w sieci

Ryzyko związane z zakupami w sieciAby móc wykonać zakupy przez internet, konieczne jest podanie stronie internetowej, a właściwie sklepowi internetowemu bardzo wrażliwych osobistych danych. Mowa jest tu oczywiście o danych adresowych. Ale w przypadku płatności z góry, również danych dotyczących choć minimalnie konta bankowego. Takie odsłonięcie kurtyny prywatności skutkować może bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jak np. kradzież pieniędzy z konta, kradzież tożsamości na podstawie podanych danych lub najmniej dotkliwe, wykorzystywanie adresu mailowego lub też pocztowego, do przesyłania niechcianych reklam lub ulotek.
Zagrożenia te powodują, że wiele osób zniechęca się do tego sposobu wykonywania zakupów. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ bezpieczne zakupy przez internet są jak najbardziej możliwe. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach co do przebiegu i realizacji tego typu transakcji.

Tylko własny komputer

Jednym z podstawowych błędów jaki jest popełniany podczas przeprowadzania zakupów przez internet jest niekorzystanie w trakcie tego procesu ze swojego komputera. Zdarza się klientom składać zamówienia z komputerów znajdujących się w pracy, u znajomych lub tych stojących ogólnie dostępnie np. w centrach handlowych. Jest to ogromny błąd. Ponieważ nigdy nie można mieć pewności, kto wcześniej korzystał z danego komputera i co dokładnie na nim robił. Obecnie istnieje ogromna ilość programów śledzących, które mogą zarówno przechwycić logowanie do konta bankowego lub też dokładnie wpisywane za pośrednictwem klawiatur znaki. Jedyną pewną maszyną do realizowania zakupów w sklepach internetowych jest prywatny komputer. Taki, do którego dostęp ma tylko właściciel i ewentualnie jego rodzina.

Sprawdzamy wiarygodność sklepu

Sprawdzamy wiarygodność sklepuRobiąc zakupy w sklepach stacjonarnych, praktycznie żaden klient nie zastanawia się nad tym, kto jest właścicielem danego supermarketu. Jakie mają o nim opinie jego klienci i jak długo funkcjonuje na rynku. Już samo to, że dany sklep funkcjonuje, powoduje, że wszyscy klienci uznają, ze jest na tyle wiarygodny, aby bez przeszkód wejść do niego i zacząć buszować po sklepowych pólkach.

O ile w sklepach stacjonarnych takie podejście się sprawdza i nie ma w nim nic złego, to już w przypadku sklepów internetowych takie działania są najkrótszą drogą do stania się ofiarą oszustwa.

Z tego powodu przed podaniem swoich danych w formularzu wysyłkowym, warto jest poświecić nieco czasu na sprawdzenie, gdzie dokładnie robimy zakupy. Jeśli nie jest to powszechnie znany sklep o rozpoznawalnej marce, warto jest sprawdzić jego podstawowe dane takie jak KRS, NIP, czy chociażby adres. Firma zarejestrowana w jakimś raju podatkowym może wzbudzać uzasadnione podejrzenia.

Po drugie warto jest sprawdzić opinie innych internautów o danym sklepie. Z psychologicznego punktu widzenia znacznie chętniej dzielimy się tymi negatywnymi opiniami. Dlatego też jeśli takie istnieją o danym sklepie, nie będzie specjalnie trudne je odszukać.

Na co zwracać uwagę przy płatnościach on-line?

Podczas realizowania zakupów przez internet bardzo wielu klientów decyduje się na zapłacenie z góry za towar. I następnie tylko odebranie towaru od kuriera bądź listonosza.

Jest to bardzo wygodny sposób rozliczania zamówień. Jednak towarzyszy mu kilka bardzo istotnych zagrożeń. Przede wszystkim główną uwagę należy zwracać na to, do jakiej strony dany sklep internetowy przekieruje nas podczas wykonywania płatności on-line. Takie połączenie jest bezpieczne tylko wtedy, gdy jest odpowiednio szyfrowane. Tj. nie daje możliwości podejrzenia wprowadzanych danych przez osoby trzecie. To czy takie połączenie zachodzi jest stosunkowo łatwe do zaobserwowania. W polu adresu strony powinna się w takim wypadku pojawić zielona kłódeczka. Lub też adres strony powinien rozpoczynać się od „https://”. Będzie to oznaczało, że połączenie jest bezpieczne. I śmiało można wprowadzać swoje dane do formularza logowania do banku.

Czego się wystrzegać przy zakupach przez internet?

Pomimo zachowania maksymalnego bezpieczeństwa i koncentracji w trakcie realizacji zamówienia, natknąć się można na wiele mniej lub bardziej sprytnych prób oszustwa.

Jednym z najpowszechniejszych jest podmienianie strony logowania banku. Zdarza się, że klienci mimo wszystko nie zwracają uwagi na to, czy dane połączenie jest zabezpieczone. Dopiero fakt, że strona bankowa żąda do logowania pełnego loginu i hasła, zapala lampkę ostrzegawczą. Banki nigdy nie chcą, aby klient podał dane w całości i nigdy nie należy tego robić.

Drugą bardzo pospolitą metodą oszustwa jest żądanie przez sprzedającego wpłacenia zaliczki na poczet zamówienia. Najczęściej w formie zwykłego przelewu i na towar, który jest w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Jest to nic innego jak próba wyłudzenia pieniędzy. Po której nie zobaczymy więcej ani swoich pieniędzy, ani oczywiście zamawianego towaru.

Dowiedz się również jak reklamować sklep internetowy w Zakupy Google

Profesjonalna drukarnia reklamowa

Pliksy.pl

Doradzamy w kwestiach związanych z oprogramowaniem i sprzętem komputerowym, usługami internetowymi i ogólnie branżą IT. Podpowiadamy jakie programy warto zainstalować na domowym komputerze oraz w jaki sprzęt warto zainwestować. Pomagamy bezpiecznie poruszać się po internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?